![]() |
Cenník |
Parozábrana sa aplikuje vždy, keď majú sadrokartónové konštrukcie zatepľovaciu funkciu voči vonkajšiemu prostrediu. Funkčná parozábrana obmedzuje prúdenie vodnej pary, a tým aj jej zrážanie v mieste uloženia tepelnej izolácie. Zvyšuje životnosť nosnej drevenej konštrukcie, pretože vytvára v krove správny vlhkostný režim a nepriaznivé podmienky pre drevokazné huby.
Parozábranu tvorí väčšinou polyetylénová fólia s veľmi nízkou difúznosťou. Vyrába sa s výstužnou páskou alebo bez nej a môže mať reflexnú fóliu.
Reflexná vrstva zabraňuje prieniku škodlivého elektromagnetického žiarenia do interiéru a odráža späť sálavé teplo, čím znižuje náklady na vykurovanie.
Pri montáži parozábrany je treba dbať na to, aby sa jednotlivé pruhy prekrývali minimálne o 150 mm. Prekrytie musí byť orientované tak, aby do sadrokartónového opláštenia nemohla preniknúť prípadná skondenzovaná vlhkosť.
Medzi hornou plochou sadrokartónového obkladu a parozábranou sa musí vynechať medzera na uloženie inštalačných vedení tak, aby sa nemusela parozábrana kvôli nim prerušovať.
Reflexná vrstva parozábrany sa nesmie dotýkať obkladu, inak sa výrazne zníži jej schopnosť odrážať sálavé teplo do interiéru.
Parozábrana a poistná hydroizolácia sa nesmú nikdy dotýkať, vždy musí byť medzi nimi tepelná izolácia.
Umiestnenie parozábrany
Parozábranu je možné umiestniť medzi izoláciu a sadrokartónové opláštenie. | ![]() |
Parozábranu je možné umiestniť medzi vrstvy izolácie | ![]() |
Aplikácia reflexnej parozábrany
Aj tá najkvalitnejšia reflexná parozábrana je zbytočná, pokiaľ s reflexnou vrstvou nesusedí vzduchová medzera, tj. pokiaľ je reflexný materiál aplikovaný v celoplošnom styku s ďalšou vrstvou konštrukcie. A aj táto vzduchová medzera by mala byť určitej veľkosti. Pokiaľ hrúbka vzduchovej medzery klesne pod 25 mm či stúpne nad 80 mm, potom je efekt reflexnej vrstvy výrazne potlačený, tj. výrazne klesne jej účinnosť. Preto je pri materiáloch s reflexnou vrstvou odporúčaná vzduchová mezera hr. 40-60 mm.
Nasmerovanie reflexnej vrstvy môže riešiť rôzne varianty potrieb konštrukcie. Ak nasmerujeme reflexnú vrstvu napr. reflexnej parozábrany (s tým, že medzi parozábranou a podhľadom bude vytvorená vzduchová medzera) či podstrešnej reflexnej membrány (s tým, že medzi membránou a tepelnou izoláciou bude vytvorená vzduchová medzera) smerom k vykurovanému interiéru, docielime tak zlepšenie konštrukcie v tom zmysle, že nám bude z interiéru do vonkajšieho prostredia unikať menšie množstvo tepla. Pokiaľ membránu reflexnou vrstvou otočíme smerom k vonkajšiemu prostrediu, tj. krytine či fasádnemu obkladu, docielime tak menší prieniku tepla z exteriéru do interiéru, tj. hlavne pre obdobie vysokých vonkajších teplôt, tak aby bol znížený problém prehrievania podkrovia v letnom období.
Viac o aplikácii podstrešných aj paropriepustných fólií sa dočítate v Aplikačnom manuály.
Poistné podstrešné (difúzne) fólie
![]() |
Cenník |
Podstrešné fólie JUTAFOL D sú viacvrstvové polyolefinové fólie spevnené perlinkovou tkaninou. Tým je dosiahnutá dostatočná pevnosť v ťahu, a to v priečnom aj v pozdĺžnom smere. Pri fólii JUTAFOL D je zabezpečený prienik vodných par mikroperforáciou.
Superdifúzne membrány JUTADACH sú viacvrstvové polyolefinové materiály tvorené vrstvami špeciálnych netkaných textílii s vnútornou vrstvou zabezpečujúcou kvalitnú vodotesnosť.
Použitie
- poistná podstrešná hydroizolačná vrstva vo všetkých typoch skladaných strešných krytín aj vo veľkoplošných profilovaných strešných krytinách v šikmých strešných konštrukciách
- poistná podstrešná hydroizolačná vrstva v dvojplášťových aj trojplášťových šikmých strešných konštrukciách
- vetrozábrana v šikmých aj vertikálnych konštrukciách
Základné funkcie
Pri aplikácii správnej konštrukčnej skladby a kombinácii podstrešnej poistnej hydroizolačnej vrstvy, parotesnej zábrany a zodpovedajúcej vrstve tepelných izolácií, je možné docieliť a dlhodobo zabezpečiť zodpovedajúce vlastnosti strešnej či priečkovej konštrukcie.
Pri správnej skladbe a bezchybnej montáži, podstrešné fólie a membrány vďaka svojím vlastnostiam zaistia vodotesnosť konštrukcie, a to tak počas montáže strešnej krytiny, ako aj v priebehu celého obdobia funkčnosti strešnej krytiny. Zároveň zabezpečia výstup vodných pár do vnútorného prostredia objektu. Nemôže tak dochádzať k zatekaniu roztopeného zafúkaného snehu či dažďovej vody, príp. kondenzátov vody zo strešnej krytiny do vnútorných materiálov konštrukcií. V určitých skladbách je možné výrazne znížiť náklady na doplnkové drevené konštrukcie – bednenie, pretože žiadna podstrešná fólia JUTAFOL ho z hľadiska svojej aplikácie nevyžaduje.