Ktoré riešenie je najoptimálnejšie pri výbere strechy?
Do úvahy treba brať najmä technické hľadisko. Každý strešný plášť by mal byť dôkladne prevetrávaný. To sú fyzikálne zákony, ktoré nemožno obísť. Potom je potrebné orientovať sa podľa potreby budúcich užívateľov domu. Pri rekonštrukcii a nie príliš veľkej sume finančných prostriedkov, ktoré sa môžu investovať, a stavebník chce zachovať čo najviac z pôvodného stavu a nechce zaťažovať stavbu, sa použije plech. Treba však dbať na to, aby plechová krytina bola správne prevetrávaná, aby tam nevznikali druhotné vlhkostné pomery, ako kondenz, ktorý vzniká na spodnej časti plechovej krytiny. Pri maloformátových krytinách to nehrá až takú veľkú úlohu, samotná škridla má určitú drsnosť, malú nasiakavosť, formát je malý a prevetráva sa aj v rámci svojho uloženia čo prekladania do tvarov. Najdôležitejšie je, aby si zákazník zhodnotil na čo má a čo chce. Zo skúseností vyplýva, že najkvalitnejšie sú tie najjednoduchšie strechy. Čím menšia je zložitosť strechy, tým menej rizík akýchkoľvek porúch vzniká. Aj keď architekti veľmi často navrhujú domy s rôznymi vikiermi a so strešnými oknami, najoptimálnejším riešením z hľadiska kvality strechy je klasická sedlová strecha.
Akých chýb sa vyvarovať?
Aj tu platí, že šetriť na nesprávnom mieste sa nevypláca. Vynechanie niektorého z prvkov, ktoré sú pri stavbe strešného plásťa potrebné, môže výsť majiteľa stavby v konečnom dôsledku veľmi draho. Pozor treba dávať nielen pri výbere krytiny, ale najmä pri výbere doplnkových prvkov. Ak sa napríklad použije nekvalitná strešná fólia, ani drahá krytina nič nezachráni.
A samozrejme treba starostlivo vyberať aj firmu, ktorá bude strechu montovať. Pri viacerých ponukách netreba vyberať tú najlacnejšiu, lebo veľakrát sa stane, aby firma získala zákazku, dá nízku cenu, ale aby neprerobila, nepoužije tie prvky, ktoré by mala a je to samozrejme na úkor kvality. Ako vybrať spoľahlivú stavebnú firmu sa môžete dočítať tu.
A aké sú najnovšie trendy pri výbere strechy?
V poslednej dobe sa začína vracať trend plochých striech. Technológia krytín a hydroizolácie na ploché strechy je v súčasnosti na veľmi vysokej úrovni, a teda strecha sa dá využiť na rôzne účely. Môže byť pochôdzna alebo i zatrávnená. Keď sa vytvára nová plocha zelene, a keď je skladba strechy dobrá, odrazí sa to aj na zlepšení tepelnoizolačných vlastností strechy. A nezanedbateľný je aj estetický dojem takejto „zelenej“ strechy.
V súčasnosti sa vo veľkom zatepľujú strechy a podkrovia rodinných i obytných domov, najmä paneláky, postavené pred 40 – 50 rokmi. Je dôležité zatepliť aj strechu?
Ak sa ráta s obytným podkrovím, celkom určite. V druhom prípade, ak je tam iba povalový priestor, treba zatepliť strop obývaných priestorov zo strany pôjda. Nie je vhodné šetriť na zateplení strešnej časti domu. A to sa nerobí iba kvôli zime, ale aj letu. V zime sú telotné rozdiely medzi vonkajším a požadovaným vnútorným teplom oveľa menšia ako v lete, a práve tomu by malo zateplenie zabrániť. Aby sa dala ušetriť energia napríklad aj na klimatizácii.
1. Podstrešná fólia, kontra laty, strešné laty 2. Odkvapové lemovanie 3. Úžľabie 4. Manžeta 5. Odvetrávací komín 6. Snehová zábrana 7. Oplechovanie komína 8. Tesnenie |
9. Štítová obruba 10. Hrebenáč 11. Rebrík – strecha 12. Rebrík – stena 13. Strešná lávka 14. Odkvapový žľab 15. Odpadová rúra 16. Tesnenie úžľabia 17. Koncovka hrebenáča |
Spracované podľa článku v HN Špeciál Strecha z 30.9.2010, autor G. Klestincová