Sadra je jedným z najstarších stavebných materiálov ľudstva. Tisíce rokov slúžila k spríjemneniu ľudského obydlia. Forma použitia sadry ako stavebného prvku prešlo dlhým vývojom, až ku dnešnej podobe. Je tomu už niekoľko desaťročí, keď bola objavená možnosť širšieho použitia sadry a to vyrobením plošných dielcov - sadrokartónu.

Sadrokartón je pomerne tenká platňa (6,5; 9,5 až 18 mm) sadry obalená papierom (kartónom), odtiaľ názov sadrokartón. Plošné rozmery platní sú maximálne prispôsobené stavebným modulom a potrebám spotrebiteľa (šírka 120 alebo 125 cm, dĺžka od 200 cm do 300 cm). Zo sadrokartónu sa montujú v prvom rade deliace nenosné priečky, obkladajú šikmé steny a stropy podkrovia a vyrábajú sa znížené podhľady. Dôležitou oblasťou použitia je zvyšovanie požiarnej odolnosti iných stavebných konštrukcií, dodatočné zatepľovanie alebo jednoducho len architektonické dotvorenie interiéru týmto univerzálnym materiálom.

Produkcia a spotreba sadrokartónu vo svete neustále narastá. Zatiaľ čo napr. v USA je ročná spotreba sadrokartónu okolo 10 m2/osobu/rok, v západnej Európe 6 – 8 m2, u nás zatiaľ len 0,4 m2. Dôkazom rýchlejšieho napredovania susedných štátov aj v tejto oblasti je výstavba dvoch fabrík na sadrokartón v Českej republike a  v Poľsku. Tieto výrobne spracúvajú odpad z tepelných elektrární (elektrárenský popolček), čím aktívne prispievajú k zlepšovaniu životného prostredia.

Slovenskí stavbári sú zatiaľ odkázaní na dovoz sadrokartónu zo spomenutých krajín, prípadne Nemecka a Rakúska. Napriek tomu sa sadrokartón a výrobky zo sadrokartónu stali za pomerne krátku dobu nenahraditeľnou súčasťou moderného staviteľstva aj na Slovensku. Silné postavenie na slovenskom stavebnom trhu má značka Rigips a Knauf, najmä z dôvodu štandardne vysokej kvality výrobkov, kompletnému systému a dobrému servisu u autorizovaných predajcov.

Použitie sadrokartónu si osvojili okrem renomovaných stavebných firiem aj široké vrstvy individuálnych stavebníkov. Montáž sadrokartónových konštrukcií sa stalo samostatným remeslom, vznikli špecializované firmy, ktoré dokážu v plnej miere uplatniť všetky výhody sadrokartónu (ľahká opracovateľnosť, ohýbateľnosť a tvarová stálosť).

 

VÝHODY POUŽITIA SADROKARTÓNOV

Šetria náklady a čas

Cena samotných materiálov je zrovnateľná s tradičnými stavebnými konštrukciami. Sadrokartónové konštrukcie majú pritom neporovnateľne vyššiu produktivitu práce. Z technologického procesu sadrokartónových konštrukcií je v maximálnej miere vylúčený mokrý proces ( odtiaľ aj názov suchá výstavba ). Aj to umožňuje skorší nástup nadväzujúcich remesiel. Tým, že sú duté odpadá dodatočné vysekávanie rýh a kanálikov pre inštalácie. Rozvody sa jednoducho uložia do dutiny rozostavanej priečky, alebo stropu. Hmotnosť sadrokartónových konštrukcií je až desaťnásobne nižšia ako tradičné konštrukcie, nie je potrebné dimenzovať nosné konštrukcie na zvýšené zaťaženie. K montáž sadrokartónových konštrukcií nie je potrebné budovať zariadenia staveniska, nároky na vnútrostaveniskový presun sú minimálne.

Nehorľavé

Hlavná súčasť sadrokartónových dosiek – sadra obsahuje až 20 % kryštalicky viazanej vody ( až 3 litre vody na 1 m2 sadrokartónovej dosky ), ktorá pri požiari pôsobí ako „zabudovaný hasiaci prostriedok“. Vhodný návrh umožňuje vytvárať konštrukcie s požiarnou odolnosťou až 180 minút.

Zvukovoizolačné

Sadrokartónové konštrukcie svojim charakterom ( ide vždy o viacvrstvové konštrukcie z rôznych materiálov) účinne odbúravajú zvukovú energiu vznikajúcu spolukmitaním pružných vrstiev. Využitím vzduchovej medzery a minerálnej izolácie sa absorbuje zvyšková zvuková energia.

Zaťažiteľné

Sadrokartónové konštrukcie sa napriek nízkej hmotnosti jednotlivých prvkov plne vyrovnajú tradičným konštrukciám. Je možné na ne upevňovať zavesené prvky nábytku, umelecké predmety, ale pri použití vhodných závesov aj ťažšie zariaďovacie predmety.

Podporujú dobrú klímu v interiéri

Sadrokartón je dočasne schopný prijať vysoké množstvo vodných pár, ktoré zase pri suchšom vzduchu uvoľňuje do interiéru. Niektoré dosky dokonca dokážu čistiť vzduch (Active Air, Climafit, Cleaneo).

Odolné voči vlhkosti

Špeciálne sadrokartónové dosky je dnes možné použiť nielen v kúpeľniach, ale aj v priestoroch s trvalým výskytom vlhkosti, ako napríklad vonkajšie podhľady, obvodové steny a odvetrané fasády ...

Bezpečné

V súčasnosti sú v ponuke rôzne dosky so zvýšenou odolnosťou voči prerazeniu, či s ochrannou funkciou voči RTG žiareniu ...

Ekologické

K výrobe sa používajú len ekologicky čisté polotovary. Sadrokartón je plne recyklovateľný.

Zvyšujú pohodu

Stavebné látky s nízkym súčiniteľom tepelnej vodivosti (napr. drevo, sadra) príjemne ovplyvňujú pocit pohody.

SADROKARTÓNOVÉ KONŠTRUKCIE

Sadrokartónové konštrukcie sa líšia od tradičných materiálov podobného zamerania predovšetkým tým, že z plošných prvkov sa vytvárajú priestorové konštrukcie. Maximálne sú využité skrutkové spoje a malá mechanizácia. Mokrý proces je nutný len pri finalizácii diela: vyplnenie a zahladenie špár špeciálnymi tmelmi.
5

PRIEČKA


Nosnú konštrukciu tvoria profily z pozinkovaného plechu hrúbky 0,6 mm ( tzv. CW profily rôznej stavebnej šírky od 50 do 150 mm). Na CW profily sa obojstranne priskrutkuje sadrokartón alebo sadrokartóny. Počet vrstiev sadrokartónu a hrúbka CW profilu je závislá na požadovanej výške priečky. Dutina priečky sa vyplní minerálnou vlnou na zvýšenie zvukovej nepriezvučnosti.
7

PODHĽAD


Obklad stropu (zavesený podhľad) zo sadrokartónu je vítaný všade tam, kde je treba skryť inštalačné vedenia, hrubú stavbu, staršie konštrukcie, znížiť strop alebo „ len “ vytvoriť architektonicky zaujímavý prvok. Táto konštrukcia môže poslúžiť aj ako dodatočné zateplenie alebo zvýšenie požiarnej odolnosti pôvodného stropu.Technológia je obvyklá: sadrokartón (sadrokartóny) sa skrutkuje na pripravený raster z profilov z pozinkovaného plechu (CD profily)
9

PODKROVIE


Ideálne prostredie pre uplatnenie sadrokartónových dosiek. Na pomocnú konštrukciu z CD profilov alebo strešných lát sa skrutkami pripevní sadrokartón. Hrúbka a počet vrstiev sadrokartónu je opätovne závislá na protipožiarnych požiadavkách. Medzera medzi krokvami sa z dôvodu zachovania tepelného odporu vyplní minerálnou vlnou, v prípade potreby sa izolácia vloží aj do medzery medzi krokvami a sadrokartónom. Správnu funkciu podkrovia dopĺňa parozábrana zo špeciálnych fólií.