Syndróm chorých budov
V poslednej dobe sa často skloňuje výraz Syndróm chorých budov „Sick Building Syndrome (SBS)“. Zjednodušene povedané to je nešpecifický súbor zdravotných problémov, ktoré sa pripisujú alebo sú spojené s pobytom v určitých vnútorných prostrediach. Tieto problémy môžu zahŕňať rôzne respiračné, alergické a psychické symptómy, ktoré sa zdajú byť spojené s kvalitou vzduchu a ďalšími faktormi vo vnútri budovy a môžeme si ich ľahko zameniť s prechladnutím alebo alergiou.
O syndróme chorých budov hovoríme, ak sa u viac ako 20% užívateľov budovy prejavia podobné symptómy súvisiace s momentálnou nepohodou (napr. bolesť hlavy, únava, podráždenie očí, kožné vyrážky atď.), pričom pretrvávajú dlhšie ako 2 týždne, ich príčiny nie sú na prvý pohľad jednoznačné, významné percento symptómov po opustení budovy ustúpi.
Často je potrebná konzultácia a spolupráca s odborníkmi na vnútorné ovzdušie, inžiniermi a lekármi. Použitím špeciálnych stavebných materiálov zlepšujúcich kvalitu bývania, je možné výrazne zmierniť nepríjemné prejavy syndrómu chorých budov. Medzi takéto materiály patria systémové rady produktov od rôznych výrobcov, ktoré dokážu napríklad pohlcovať alergény, formaldehyd a iné škodlivé látky z ovzdušia, prípadne sú na báze prírodných materiálov, ktoré vhodne upravujú vlhkosť a klímu vo vnútorných priestoroch, neobsahujú škodlivé chemické látky ako je formaldehyd, dokážu akusticky a tepelne izolovať vnútorné priestory …
V našom seriály o zdravom bývaní Vám niektoré z týchto materiálov predstavíme podrobnejšie.